אפליקציית Storz & Bickel

חברת טכנולוגיית האידוי 'סטורז אנד ביקל' (באנגלית Storz & Bickel) היא חברה מגרמניה שעוסקת בייצור מוצרי אידוי בעזרתם ניתן לצרוך קנאביס רפואי ללא תהליך של עישון ושריפה אלא רק באמצעות אידוי חומרים פעילים. חברת 'Storz & Bickel' מייצרת גם מוצרי אידוי נייחים (למשל Volcano Hybrid) וגם מוצרי אידוי ניידים (למשל הוופורייזרים קראפטי Crafty ומייטי Mighty) אותם ניתן להפעיל לא רק באופן פיזי אלא על ידי שליטה מרחוק באמצעות אפליקציה ייעודית השולטת על כל תכונות ההפעלה החיוניות של המכשיר.

אפליקציית Storz & Bickel משמשת בין היתר בכדי לשלוט בתכונות ומאפיינים טכניים שונים שמסייעים למשתמש לבצע שימוש שוטף במכשיר. בעזרתה ניתן לבצע כיבוי והדלקה, להגדיר דרגות חימום ולבחור טמפרטורה, וכן לעשות שימוש במסלולי אידוי מוגדרים מראש. ישנם שני מכשירים המיועדים לשימוש עם האפליקציה: 'וולקנו הייבריד' ו-'קראפטי', לו קיימת גרסה נוספת הנקראת 'קראפטי+'. שני המכשירים הללו מאפשרים גם שימוש ללא האפליקציה, אך בעת שימוש במכשירי 'קראפטי' עשויה להיווצר הגבלה בעת שימוש ללא האפליקציה, בעיקר בעת ניסיון לבצע הגדרת טמפרטורת האידוי או בחירת מדרגות אידוי מוגדרות מראש.

על מה ניתן לשלוט דרך האפליקציה (במכשירי אנדרואיד בלבד, בשל הגבלה מצד 'אפל'): וויסות טמפרטורה ובחירת טמפרטורה אידוי, הגדרת "מדרגות אידוי" לבניית תבנית מסלול אידוי קבועה מראש (Preset), וכמו כן, במכשיר 'וולקנו הייבריד' המכיל בתוכו מסך נגיעה ולכן לא מחייב שימוש באפליקציה הייעודית, ניתן לבצע באפליקציה שינוי בהגדרות נוספות שאינן חיוניות או פוגעות בביצועי המכשיר.

אפליקציית Storz & Bickel – למכשירי אנדרואיד בלבד

אפליקציית Storz & Bickel הייתה זמינה בעבר (מרגע השקתה) גם למכשירי 'אייפון' מבוססי IOS של חברת 'אפל' (Apple) שידועים בתור מכשירים נבדלים בעלי מערכת הפעלה ייחודית, וגם עבור מכשירים המופעלים על מערכת אנדרואיד (Android) פתוחה של מגוון יצרנים. זמינותה של אפליקציית Storz & Bickel בחנות האפליקציות של 'אפל' הופסקה בשל החלטתה של 'אפל' להסיר כל אפליקציית הקשורה לשימוש בקנאביס רפואי, וכעת ניתן להוריד אותה רק למכשירי 'אנדרואיד' שונים.

ההסרה של אפליקציית Storz & Bickel מחנות האפליקציות של 'אפל' הגיעה לכל כלי התקשורת הגדולים בעולם, וחסמה גם צרכנים מארה"ב ואירופה ולא רק מישראל. למרות מחאה צרכנית נגד 'אפל' בה השתתפו תומכים רבים בהשבת האפליקציה, היא הוסרה לבסוף מה-App store של 'אפל' בצורה מוחלטת. בצעד דומה הוסרה גם האפליקציה של חברת DaVinci המשמשת להפעלת מכשירי IQ, שהוסרה גם היא לחלוטין. האפליקציות הוסרו בתאריך ה-22 בנובמבר 2019 לאחר עדכון בשערכה חברת 'אפל' בחנות האפליקציות שכלל כל אפליקציה הקשורה לנושא קנאביס או קנאביס רפואי, והתרחש בעקבות מחאה ציבורית בארה"ב נגד ההשפעות השליליות של מכשירי אידוי (סיגריות אלקטרוניות).

ההסרה של אפליקציות האידוי המיועדות למכשירי קנאביס רפואי מהחנות של 'אפל' קרתה במהלך שאינו עושה אבחנה בין מוצרי קנאביס רפואי לבין מוצרים המיועדים לאידוי נוזלי אידוי מבוססי ניקוטין, שאינם מכילים קנאביס ומשמשים לצרכי פנאי בלבד בקרב האוכלוסייה הכללית, בדרך כלל במכשירים לאידוי נוזלים מבוססי גליצרין. צעד זה נועד כדי להתמודד עם המחאה הציבורית נגד מוצרים המכילים ניקוטין ו/או נעשה בעזרתם שימוש בטבק, אך חברת 'אפל' בחרה לשייך לסיווג זה גם כל מוצר אחר שיכול לשמש לעישון כולל מוצרי קנאביס רפואי.

לפי הצהרה של חברת Storz & Bickel שתורגמה לעברית ופורסמה בישראל על ידי חברת הייבוא הרשמית לישראל 'וולקנא בע”מ', המהלך של 'אפל' נעשה במטרה לתת מענה למשבר מוצרי האיוד בארה"ב שאינו קשור למוצרי קנאביס או מוצרי קנאביס רפואי, ולא נעשתה בו אבחנה בין מוצרים המיועדים לשימוש רפואי לבין מוצרים המיועדים לשימוש פנאי ואינם עומדים ברגולציות מחמירות.