פילטר פחם, קרטון או ספוג – סוגי פילטרים

וופורייזר מומלץ | סיגריה אלקטרונית מומלצת | מוצרי עישון

פילטר, או בעברית “סנן”, הוא רכיב בסיגריה הממוקם בסוף של סיגריה רגילה או סיגריית קנאביס רפואי – בקצה המיועד להיכנס לפיו של המעשן. פילטר משמש לסינון העשן שיוצא מסיגריה כמו גם סיכון של חתיכות חומר צמחי שרוף שעלולות להישאב בזמן השאיפה. פילטר אשר עשוי מחומר בעל יכולות סינון משמש כדי לספוג מהעשן חומרים מזיקים, ומלבד השימוש בתור גורם מסנן אין לפילטר שימוש אחר או סגולות ייעודיות השימוש למטרות אחרות.

קיימים סוגים שונים של פילטרים בהם נעשה שימוש בתהליכים של גלגול סיגריות, גם בגלגול אוטומטי וגם בגלגול ידני. לפניכם מידע אודות סוגי פילטרים שונים, השימושים שלהם וההבדלים ביניהם:

פילטר קרטון / בלנד כותנה

פילטר קרטון הוא שם גנרי לחתיכת קרטון או חומר דמוי קרטון – חומר הנקרא "בלנד כותנה" או "בלנד המפ וכותנה" – ערבוב של קרטון, סיבי כותנה וסיבי המפ. פילטר קרטון מצופה בחומר איטום המונע ממנו להישרף בעת החימום, והופך אותו לעמיד יותר לחום ולאש מהנייר ממנו עשויה סיגריה. פילטר קרטון הוא פילטר הנמכר בצמוד לניירות גלגול, בתצורה מובנית בתוך חבילות הנייר, והוא משמש כרכיב חיוני בעת גלגול של סיגריות ביד או במכונה.

אין כל עדות או סימוכין לסגולות הסינון של פילטר קרטון או לכך שהוא יכול לסנן חומרים מזיקים מתוך העשן שנפלט מהסיגריה. הדבר העיקרי עבורו משמש פילטר קרטון הוא סינון של חתיכות גדולות הנשאבות החוצה מהסיגריה תוך כדי השאיפה. בנוסף, פילטר קרטון, או פילטר בכללי, משמש גם כגורם מפריד בין הסיגריה הבוערת לבין השפתיים בעת השאיפה.

פילטר ספוג (חומר פלסטי מוקצף)

פילטר ספוג או פילטר פלסטי מוקצף הוא שם גנרי לפיסת ספוג או חומר דמוי ספוג, מחומר פלסטי מוקצף (פולימר מאוורר) או חומר סופח אחר. פילטר ספוג מכוסה בציפוי אטום המונע ממנו להישרף בעת החימום, מה שהופך אותו לעמיד יותר לאש ולחום לעומת פילטר קרטון או כותנה/המפ. פילטר ספוג אינו נמכר בצמוד לניירות גלגול אלא נמכר בתצורה נפרדת בתוך שקית ייעודית, אך הוא משמש כרכיב חיוני בעת גלגול של סיגריות ביד או במכונה, והוא קיים בכל סיגריות המיוצרות ומשווקות כיום בישראל.

המחקרים שבוצעו במטרה לבחון את יכולות הספיגה של פילטר הספוג נערכו במימון חברות הטבק אשר משווקות אותו לציבור בתוך סיגריות מסחריות, ומהם עולה כי רמת הצפיפות של החומר הפלסטי המוקצף ממנו עשוי הפילטר קשורה ליכולת הסינון שלו. פילטר ספוג הנו בעל יכולת סינון גבוהה מזו של פילטר קרטון, כיוון שפילטר קרטון כלל אינו מסנן את העשן לעומת פילטר ספוג שדרכו העשן עובר סינון פיזי. מסיבה זו, השימוש של פילטר ספוג משלב בין סינון של חתיכות גדולות של חומר צמחי שרוף הנשאבות החוצה מקצה האחורי של הסיגריה תוך כדי השאיפה, לבין סינון העשן באופן פיזי.

פילטר פחם – פילטר קרמי המכיל כדוריות פחם

פילטר פחם הוא שם גנרי למוצר קטן מימדים שצורתו של גליל מוארך, העשוי ממקבץ כדוריות פחם ("צינוריות פחם") העטופות במעטה קרמי. פילטר פחם אינו מצופה בחומר איטום אלא מיוצר מראש בתהליך שאוטם את הציפוי הקרמי שלו והופך אותו לעמיד יותר לחום ולאש מאשר פילטר ספוג. פילטר פחם אינו נמכר בצמוד לניירות גלגול ואינו משווק לציבור, אלא נמכר בצורה מצומצמת דרך חנויות ממכר ייעודיות.

פילטר פחם מכיל חומר בעל יכולת סינון מוכחת – כדוריות הפחם, איתן העשן בא במגע ישיר בזמן העישון והשאיפה מקצה הסיגריה. מסיבה זו, פילטר פחם נחשב לפילטר בעל יכולת סינון, אך לא נערכו מחקרים בהם נעשתה השוואה בין יכולות הספיגה של פילטר ספוג או פילטר פחם.