פילטר פחם – מהו, ומהם השימושים שלו

וופורייזר מומלץ | סיגריה אלקטרונית מומלצת | מוצרי עישון

השם הגנרי 'פילטר פחם' מתייחס למוצר עישון קטן בצורת גליל מוארך, אשר השימוש העיקרי שלו הוא כשל כל פילטר (בעברית – סנן) – לסנן עשן של סיגריה שעובר בתוכו להוציא ממנו חתיכות שרופות של פסולת עישון ושריפה, הנפלטות לעיתים בעת השאיפה מסיגריה אל פיו של המשתמש. כמו כן, לפילטר זה יש תפקיד נוסף של סינון פיזי של העשן דרך פחם – חומר סופח המשמש כדי לספוג מהעשן חומרים מזיקים, אשר לא קיימים לו שימושים אחרים או סגולות שהופכות אותו לשמיש עבור מטרות אחרות מלבד סינון.

המוצר 'פילטר פחם' (להבדיל ממוצר בעל שם זהה, המשמש לטיהור אוויר או מים) הוא מוצר קטן מימדים בצורת גליל מוארך שמעטהו החיצוני עשוי קרמיקה האפויה בתנור – סוג של ציפוי קבוע המשמש כתחליף לחומרי ציפוי המשמשים בתהליך של הכנת פילטר קרטון או פילטר ספוג, והופך את הפילטר המצופה קרמיקה לחסין יותר לחום ולאש של הסיגריה בלי לפלוט חומרים מזיקים כתוצאה מקמילה או הצתה לאחר חשיפה לאש. צידו העשוי קרמיקה של הפילטר הוא צידו החיצוני, בעוד צידו הפנימי מכיל את הפילטר עצמו – מבנה גלילי ייעודי המורכב מעשרות "צינוריות" פחם ארוכות שמחוברות יחדיו. כל אחת מהצינוריות הללו מורכבות ממבנה מוארך ("שרשרת") של כדוריות פחם זעירות, ויחדיו יוצרות הצינוריות גליל מוארך המורכב מהרבה צינורות קטנים, המגדילים את שטח הפנים של הפילטר עצמו מבחינה גיאומטרית. כל פילטר פחם מצופה בציפוי קרמי נגד חום ולכן השם הגנרי 'פילטר פחם קרמי' הוא אינו מוצר נפרד, אלא שם נפרד לאותו המוצר שהוא פילטר פחם המיועד לגלגול סיגריות.

איך פילטר פחם מסנן?

פחם הוא חומר טבעי שידוע בסגולותיו לסינון חומרים שעוברים דרכו. השימוש העיקרי של פחם בתעשייה הוא בחומר מסנן עיקרי או בלעדי בתוך מערכות לסינון וטיהור מים או אוויר לצרכים ביתיים או תעשייתיים. פחם הוא החומר הבלעדי האחראי על סינון העשן בתוך המוצר הנקרא 'פילטר פחם' או 'פילטר פחם קרמי' שמשמש לעישון סיגריות.

המטרה העיקרית של השימוש בפילטר פחם היא לנצלו בתור רכיב מסנן עיקרי המורכב בקצה האחורי של הסיגריה (הקצה המיועד להיכנס לפה), בתור תחליף לפילטר הספוג הסטנדרטי בו עושות שימוש חברות הסיגריות בכל אריזת סיגריות מסחריות הנמכרת לציבור כחוק. בתוך פילטר פחם מתרחש סינון פיזי של האוויר, בזמן שהוא בא במגע ישיר עם כדוריות הפחם, ובמהלכו חלקיקים מסוימים נספגים בפחם. השימוש בפילטר נעשה בעת גלגול סיגריה, ביד או במכונה, בתור הבסיס המוצק סביבו מגלגלים את הסיגריה.

פילטר פחם הוא סוג הפילטר היחיד שנמכר לציבור המכיל חומר בעל סגולות סינון מוכחת. חומר זה הוא הפחם ממנו עשויות הכדוריות במוכלות בתוך הציפוי הקרמי של הפילטר. עם זאת, לא נערכו מחקרים שבחנו את סגולות הסינון של פילטר פחם לגלגול סיגריות או ערכו השוואה בינן לבין אלו של פילטרים מסוגים אחרים כמו פילטר קרטון או פילטר ספוג.

פילטר פחם הוא פילטר רב פעמי העשוי מחומר מוצק קרמי שאינו מתכלה בקלות. מסיבה זו ניתן להשתמש בכל פילטר פחם עד 5 פעמים בעת הכנה של סיגריות, ולא צריך לזרוק אותו לפח אחרי שימוש אחד. השימוש החוזר בפילטר פחם נעשה לאחר כיבוי הסיגריה, תהליך שאינו פוגם בפילטר עצמו, על ידי הוצאה פשוטה של הפילטר מתוך שיירי נייר הגלגול השרוף, ושימוש מחודש בו בעת גלגול של סיגריה נוספת סביבו. שימוש חוזר בפילטר פחם בתהליך של עישון סיגריות פוגם אט אט באפקטיביות של יכולות הסינון שלו, ולאחר כ-5 שימושים חוזרים הן נעלמות כמעט לחלוטין.

כתיבת תגובה