סוגי טבק בעולם

טבק הוא מוצר פנאי אשר משמש לעישון או ללעיסה ומופק ממקור צמחי בעל אותו שם: צמח הטבק. את העלים של צמח הטבק מעשנים ואז טוחנים ומעשנים או לועסים במטרה לצרוך מהם את החומרים הפעילים (למשל ניקוטין) שקיימים בהם. שמו המלא של הצמח ממנו מופק טבק לשימושים מסחריים נקרא "צמח הטבק" (באנגלית Tobacco plant), צמח אשר ממנו מופקים רוב המוצרים המסחריים אשר קיימים היום בשוק הטבק. עם זאת, לא כל סוגי הטבק מופקים מאותו הצמח, או ליתר דיוק מאותו הזן של הצמח המוכר. קיימים סוגים, זנים ותתי-זנים רבים של צמח הטבק ששמו הלטיני הוא Nicotiana tabacum אשר כולם חלק ממשפחת הצמחים Nicotiana ולכן דומים יחסית במאפיינים השונים שלהם.

משפחת צמחים זו היא היחידה אשר ממנה מפיקים כיום מוצרי טבק לשימוש תעשייתי בשיטות גידול וייצור מודרניות, זאת למרות שישנם צמחים אחרים בעלי מאפיינים דומים ושימושים פוטנציאליים דומים. כל טבק אשר משמש לייצור מוצרי עישון תעשייתיים מיוחס כיום כטבק אשר הגיע מאחד מבין המקורות הגנטיים המקובלים, למרות שישנם למעלה מ-80 מקורות גנטיים שונים מהם מגיע טבק ולא תמיד ניתן לזהות בצורה מדויקת לאיזה זן או תת-זן משתייך כל צמח טבק.

צמחי טבק שונים משמשים בתור מקורות צמחיים שונים לייצור של מוצרי טבק ומוצרים נלווים לשימוש בטבק בעלי טעמים, ריחות ומאפיינים שונים, אשר מגיעים מתכונותיהם הטבעיות. להלן רשימה של סוגי טבק שונים שצומחים בעולם והמאפיינים העיקריים שלהם:

סוגים שונים של טבק – צמח המקור

טבק תעשייתי – Nicotiana tabacum – צמח הטבק העיקרי ממנו מופק טבק לייצור סיגרים, סיגריות ושאר מוצרי טבק מסחריים. העלים של צמח זה הם החומר העיקרי המשמש לצורך הכנת מוצרי עישון מסחריים על ידי מרבית חברות הטבק בעולם.

טבק אוסטרלי – Nicotiana suaveolens – זן טבק שמקורו ביבשת אוסטרליה והאיים הקרובים בסביבתה, אשר נחשב לזן הטבק הגבוה והגדול ביותר בטבע. זן זה, ביחד עם זן טבק נוסף הנקרא Nicotiana occidentalis הם שני הזנים הנפוצים ביותר ביבשת אוסטרליה אשר משמשים לכל גידול הטבק המסחרי שמתרחש בה.

טבק פראי – Nicotiana tomentosiformis – זן פראי לגמרי של טבק שלא עבר קולקטיביזציה ("ביות" דרך גידול מבוקר על ידי בני אדם) באף אחד מאזורי הצמיחה הטבעיים שלו, בעיקר במדינת בוליביה ובסביבתה הקרובה. טבק זה אינו משמש למטרות ייצור מסחריות אך המקומיים משתמשים בו ללעיסה.

טבק אפריקאי – Nicotiana africana – צמח טבק פרא אשר מקורו הגיאוגרפי הוא דרום-מזרח נמיביה ביבשת אפריקה, וסביבת הגידול הטבעית שלו היא חולית, סלעית ויבשה. טבק זה משמש בעיקר להכלאות גנטיות שכן יש לו עמידות גבוהה לתנאי גידול קיצוניים.

טבק דרום אמריקאי – Nicotiana longiflora – צמח טבק פרא אשר אופייני לאזור דרום אמריקה ובעיקר לאזורים טרופיים או ג'ונגלים בדרום ובמרכז היבשת. צמח זה מתאפיין בפרחים ארוכים מאד, באופן משמעותי יותר ארוכים מאלו של צמח טבק מכל זן אחר, וכן בטעם מתקתק שהופך אותו למרכיב עיקרי בבלילות ("בלנדים") טבק בטעמים.

טבק יסמין/פרסי – Nicotiana alata – צמח טבק אופייני לעת העתיקה אשר נעשה בו שימוש מודרני בעיקר באזור עיראק ואיראן. טבק זה מפורק ביד ולא בשיטות תעשייתיות ולכן הוא לא משמש חברות טבק מסחריות.

טבק עצים/ברזילאי – Nicotiana glauca – צמח טבק פרא אשר אופייני לאזור דרום אמריקה ובעיקר לאזורים טרופיים או ג'ונגלים בדרום ובמרכז היבשת, אך שונה באופן משמעותי מהטבק הדרום אמריקאי הנפוץ ופחות מתאים לשימוש במוצרי עישון בגלל מרקם, איכות שריפה וטעם.

טבק למחקר – Nicotiana glutinosa L – זן של טבק המגיע ממרכז אמריקה ומשמש את חברות הטבק הגדולות לצורך הכלאות של זני עמידים יותר לתנאי אקלים קיצוניים. זן זה משמש בעיקר להכלאות היברידיות של זני טבק חדשים וכן למטרות מחקר גנטי במזיקים ווירוסים המאיימים על יבולי טבק מסחריים.