קצת על THC ו-CBD – החומרים הפעילים בקנאביס

וופורייזר מומלץ | סיגריה אלקטרונית מומלצת | מוצרי עישון

צמח הקנאביס הוא צמח בעל היסטוריה מרשימה ותכונות מדהימות. הצמח קיים בעולמנו משחר ההיסטוריה, ולמעשה ישנם עדויות לשימוש בו לפני אלפי שנים, בעיקר לייצור בגדים ושמן, אך גם כחומר מרפא וחומר משכר.

 בשנים האחרונות השימוש בקנאביס כצמח מרפא הלך והתפשט ברחבי העולם, וכיום מדינות רבות מתירות שימוש בקנאביס רפואי כטיפול למגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים אחרים כגון: סרטן, פרקינסון, אפילפסייה, אלצהיימר , סכיזופרניה, ודיכאון, ועוד רבים אחרים.

מה הופך את הקנאביס לחומר מרפא ומשכר?

בקנאביס קיימים שני חומרים פעילים ההופכים אותו לחומר משכר בעל סגולות מרפא: טטרהידרוקנבינול (או בקיצור THC) וקנבידיאול (בקיצור CBD). שני החומרים האלו נתגלו על ידי פרופסור רפאל משולם מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, חתן פרס ישראל לכימיה בשנת 2000.
החומרים הפעילים נקלטים על גבי קולטנים מיוחדים המצוין בגופנו.

המפגש בין הקולטנים והחומרים הפעילים הוא זה שמפיק את שרשרת התגובות הביולוגיות בגופנו בעת צריכת הקנאביס. THC ו- CBD הינם שני חומרים הנבדלים זה מזה, הן בתחושה שהם מעניקים לנו בעת צריכתם, והן בדרך בה הם משפיעים על הגוף שלנו.

THC

החומר הפעיל THC מביא לתחושת שיכרון ולשינוי תודעה. או במילים אחרות, THC זה החומר הפעיל שממסטל אתכם בזמן צריכת הקנאביס. השפעתו משחררת ומעוררת, והוא האחראי לתחושת האופוריה והרוגע שמתפשטת בגוף תחת השפעת הקנאביס.

ה- THC משפיע בעיקר על הראש, ולא על הגוף. הוא מופיע לרוב במינון גבוה יותר בזני הסאטיבה, ומומלץ לצריכה במהלך היום. עיקר השפעתו היא פסיכו-אקטיבית ושימושיו העיקריים הם בהתאם. כך, ביכולתו של ה-THC לשפר מצב רוח ולסייע בהתמודדות עם דיכאון, להפחית חרדות ולעודד יצירתיות. 

CBD

CBD הוא למעשה המרכיב הפעיל המרפא שבקנאביס. למרות שגם ל- THC סגולות מרפא, ל- CBD יתרונות רפואיים יוצאי דופן, והוא נחשב כחומר אנטי דקלתי ונוגד חימצון טבעי לחלוטין. ל- CBD אין השפעות פסיכואקטיביות והוא אינו ממסטל.

ה- CBD משפיע בעיקר על הגוף ולא על הראש. הוא מופיע במינון גבוה יותר בזני האינדיקה, והוא מסייע בטיפול בהורדת לחת והפגת מתחים, ובטיפול בהפרעות שינה ולכן מומלץ לצרכני קנאביס רפואי לצרוך אותו בלילה. ה- CBD יעיל מאוד כטיפול במצבים רפואיים רציניים שכן הוא ידוע כמפחית כאבים כרוניים קשים. בנוסף, קנאביס עשיר ב- CBDמסייע מאוד לחולי סרטן, שכן הוא מסייע בהתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפולים: הוא מפחית את הבחילות הנובעות מטיפולי הכימותרפיה, משפר תיאבון שמאפשר לחולים לאכול באופן סדיר ומפחית חרדות ודיכאון שנפוצים בזמן המחלה. כמו כן ה- CBD מרגיע כאבי ראש ומיגרנות, מסייע בהרגעת והרפיית שרירים.