ממה עשויים תחליפי טבק?

"תחליפי טבק" הוא ביטוי כללי המתאר תערובות עישון צמחיות, המופקות ממגוון צמחים קלי-עישון מהם עולה עשן קל שאינו מגרה את הגרון – סוגים רבים של צמחים בטבע, אשר ניתן לעשן אותם בתהליך שנחשב ליחסית נקי מחומרים אורגניים כבדים. המטרה של תחליפי טבק היא להוות אלטרנטיבה לבסיס העישון הצמחי הנפוץ ביותר בעולם – שהוא כמובן טבק – כאשר התחליף מיועד גם בתור חומר לעישון רגיל כמו עישון סיגריות וגם כחומר בסיס לעישון של צמחי מרפא כמו למשל קנאביס רפואי.

תחליפי טבק הנמכרים בישראל הם תחליפים ממקור צמחי בלבד, כאלו שהשפעתם על הגוף אינה נבחנה במחקרי עומק ולא נבדה מבחינת אספקט בריאותי ישיר ועקיף. עד כמה שידוע היום, השפעתם של תחליפי טבק על הגוף דומה לזו של הטבק אך נבדלת ממנה בכמות קטנה יותר של חומרים מזהמים ומזיקים בחלל הריאות. יחד עם זאת, תחליפי טבק אשר משמשים עבור עישון בתהליך של שריפה מלאה, בה החומר הצמחי עולה באש ומתכלה לגמרי, מזיקים לגוף באותה צורה בה מזיק לו עישון של כל חומר אורגני אחר, כולל טבק, כך לפי מחקרים רפואיים שנערכו במדינות רבות בעולם. יש לציין ששום תחליף טבק לא נבדק מחקרית באופן שהוכיח כי הוא מזיק יותר או פחות לבריאות מטבק רגיל, וחשוב לזכור כי גם בעת עישון של תחליפי טבק עדיין מדובר בעשן וחומרים מזיקים שנכנסים לריאות.

השימוש העיקרי של של תחליפי טבק הוא בתור תחליף שאמור לעודד גמילה מעישון עבור אנשים המכורים לסיגריות, ובמקביל גם עבור אנשים שאינם עושים שימוש רק בטבק בלבד אלא בתוספת לצריכה במתן שאיפתי (עישון) של צמחי מרפא. מכיוון שחלק מהתחליפים הללו מיועדים לגמילה מעישון, חלקם מכילים גם ניקוטין, שאמור לסייע ולהקל על תהליך הגמילה מטבק, אך רובם אינם מכילים ניקוטין משום שהו אינו חומר החביב על צרכני צמחי מרפא.

השימוש המשני של תחליפי טבק הוא לצורך עישון של צמחי מרפא, אשר הנם בעלי השפעה ומכילים חומרים פעילים אחרים אותן מתכוון הצרכן לצרוך מלבד הטבק. זוהי מטרה אשר מתעוררת עקב הקושי בצריכה של צמחי מרפא "נקיים" (ללא תוספות או חומרים נלווים) כמו קנאביס רפואי, אשר צריכתם מגרה את הגרון ומקשה על שאיפת העשן המופק מחומר הגלם הצמחי. תחליפי טבק שהוכנו למטרה של צריכה מקבילה לצמחי מרפא יהיו לרוב בעלי טעם פחות דומיננטי מזה של הטבק עצמו אשר נוטה להשתלט על טעמם של צמחי מרפא בעת העישון.

מאילו צמחים וחומרים מכינים תחליפי טבק?

תחליפי טבק עשויים מצמחים שאינם מפיקים עשן שחור כבר אלא במקומו עשן אורגני קל ולבן, שנחשבים קלים לעישון ולא יוצרים גירוי רב מדי ברירית הגרון. בין הצמחים אשר מעליהם עשויים תחליפי טבק ניתן למנות דמיאנה, מנגו, עלי פטל, מרשמלו, חסת בר, אוכמניות, טמרי, כוסברה, רוזמרין, עלי דפנה, מולין, מרווה, בזיליקום, מרשמלו, ריחן, ציפורן, מנטה, למון גראס, חריע, רוזמרין, ליקריץ, סייג’, וטיבר, כורכום, דאלצ’יני, לבנדר, מנגו ירוק ועוד צמחים ופרחים רבים, אשר רבים מהם הם פרחים בעלי עלי כותרת דקים ועשירים בטרפנים, המקלים על טעמו של העשן הנפלט לאחר שריפת חומר הגלם הצמחי.

מלבד הצמחים הללו ומספר צמחים נוספים מהם עשויות תערובות העישון הללו, תחליפי טבק מכילים לרוב גם טרפנים שנוספו אליהם בתהליך מלאכותי. טרפנים הם חומרי טעם וריח המופקים מבסיס צמחי, בדרך כלל מפירות וירקות, ותפקידם להעשיר את הטעם ואת הריח של תחליפי הטבק ולתת להם גוון שאינו צמחי ויבש, לרוב למען מטרות שיווקיות וגם כדי לשפר את נוחות השימוש בהם בעת עישון של חומרים צמחיים. תהליך ההעשרה של תחליפי טבק בטרפנים הוא חוקי משום שאלו הם אינם טרפנים המופקים מקנאביס או צמחים אסורים אלא מצמחים "רגילים" בלבד כמו הצמחים המוזכרים מעלה.

בנוסף לצמחים המרכיבים את בסיס תערובת העישון והטרפנים אשר מתווספים אליה באופן מלאכותי, תחליפי טבק מכילים לעיתים גם חומרים צמחיים מלאכותיים המופקים מצמחים בתהליך ביוסינתזה ונוספים לתערובת העישון במטרה לרכך את טעמה. חומרים אלו הם חומרים צמחיים בבסיסים אך המקור ממנו הם מופקים לפני הוספתם לערובת העישון הוא מקור מלאכותי.